Antik çağlardan beri insanlar altını ticaret ve ticari amaçlar için kullandılar. Altın, birçok kültürde zenginliği ve refahı temsil eder. Pek çok endüstride kullanılmasının yanı sıra süs eşyası veya takı olarak kullanılmasıyla da rağbet görmeye devam etmektedir. Nadir ve oldukça değerli bir meta olması, son birkaç yılda büyük ölçüde artan Altın fiyatına katkıda bulunuyor. Bu yönü, onu hem yatırımcılar hem de tüccarlar için uygun bir ticaret unsuru haline getirir.

Bilimin ve bilgi teknolojisinin gelişmesiyle birlikte ticaret yapmak mümkün hale geldi ve ticaret neredeyse dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir pazarda veya borsada şekilleniyor. Her geçen saniye hisse senetleri alınıp satılıyor, para birimleri değiş tokuş ediliyor ve işletmeler satış yapıyor, tüm bunlar internet ve telekomünikasyon aracılığıyla yapılıyor. Ayrıca, bugün herkes Çevrimiçi Altın Borsaları aracılığıyla İnternet üzerinden ticaret yapabilir veya altın satın alabilir.

Döviz kurları gibi, altın oranlarıyla çevrimiçi ticaret, gerçek malzemenin “fiziksel” tedarikini veya satışını gerektirmez. Elinizde tutabileceğiniz altınları satın almazsınız. Altın alım satım işlemine ‘tezgah üstü’ veya OTC denir. OTC işlemleri herhangi bir ülkenin Borsasının bir parçası değildir ve bu nedenle işlemler Borsa ile benzer yöntemlerle kontrol edilmez. OTC ticareti doğrudan satıcı ve alıcı arasında gerçekleştirilir. Başka hiçbir kişi veya kuruluş dahil değildir.

Tüccarlar altınla günlük ticaret yapabilirler. Günlük ticaret, anlaşmaların genellikle o günkü işlemlerin kapanışından önce sonuçlandırıldığı anlamına gelir. Altın tüccarları genellikle pozisyonlarını yalnızca kısa bir süre için tutarlar, ancak işlemi bir gün içinde tamamlamak şart değildir. Anlaşma, krupiyenin anlaşmayı nasıl yapmaya karar verdiğine bağlı olarak iki veya üç gün uzatılabilir. Bir günlük altın alım satım işlemi açıldıktan sonra, yalnızca üç yoldan biriyle kapatılabilir: 1. Tüccar, işlemi sonlandırır, 2. İşlem, durdurma/kayıp limitine ulaşır, 3. Bitiş için karar verilen tarihe ulaşılır.

Bu üç şeyden birinin beklentisiyle, anlaşma devam ediyor. Günlük alım satım altın anlaşmanız açıkken, her gece 22:00 GMT’de mekanik olarak yenilenir ve her yenilendiğinde alım satım hesabınızdan küçük bir ücret çekilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *